BİLGİLENDİRME-33

BİLGİLENDİRME-33

SAYI                          : 2021/ 534                                                                   

ANKARA, 28/12/2021

BİLGİLENDİRME    : 33

KONU                                    : Angora Evleri Toplu Yapı Temsilciler Kurulu Olağan Genel Kurul Toplantısı ve  Aidat Artışı Hakkında bilgilendirme

 

Değerli Üyemiz,

Gerek dünya genelini gerekse ülkemizi etkisi altına alan Covid-19 Pandemisi ve idari mercilerin kararları nedeniyle 2020 yılında yapılamayan Angora Evleri Toplu Yapı Temsilciler Kurulu Olağan Genel Kurul Toplantısı 14 Kasım 2021 tarihinde yapılmıştır.

Genel Kurul Toplantısı’nda hazır bulunan temsilcilere, Angora Evleri Toplu Yapı Yönetimi ve İktisadi İşletmesi’nin 2019, 2020 ve 2021 yılı 9 aylık döneme ait faaliyetleri ile gelir-gider bütçe gerçekleşmeleri hakkında bilgi verilmiş ve denetim kurulu raporu sunulmuş olup, faaliyet ve hesapların müzakeresi neticesinde faaliyet raporlarının, gelir-gider hesaplarının ve denetim kurulu raporlarının kabulü ile Yönetim ve Denetim Kurullarının ibra edilmelerine oybirliği ile karar verilmiştir.

Temsilciler tarafından yapılan oylama neticesinde, 2023 yılında yapılacak ilk Temsilciler Kurulu Olağan Genel Kurul Toplantısı’na kadar iki yıl süreyle görev yapmak üzere;

Temsilciler Kurulu Başkanlığı’na Ayfer ARAT,

Temsilciler Kurulu Başkan Yardımcılıklarına Ali Mürsel YAMAN ve Adalet Dilek ÖĞRETMEN,

Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Mehmet Kemal ÜNSAL,

Yönetim Kurulu Asil Üyelikleri’ne Ali BALKAN, Seher AYDIN, Zühtü BATI, Mehmet Tuğrul TARCAN, Adem Davut BAYKAN ve Halil KURAN,

Yönetim Kurulu Yedek Üyelikleri’ne Mehmet Ümit AYRAL, Murat Emre VURAN, Özlem İNCİK ve Koray BULUT,

Denetim Kurulu Asil Üyelikleri’ne Oktay BARAN, Alper BOTAN ve Tevfik İZGÜ,

Denetim Kurulu Yedek Üyelikleri’ne Mert ÖZKAN ve Doğan GÜNEŞ oybirliği ile seçilmişlerdir.

Bilindiği üzere Yönetim Kurulumuz, ilk göreve geldiği 2012 yılından bu yana mali verimliliği ve tasarrufu ilke edinmiş, gerek enflasyondan gerekse diğer maliyetlerden kaynaklanan artışları üyelerimize asgari ölçüde yansıtarak mevcut imkanlarla azami düzeyde hizmet vermiştir. Takdir edileceği üzere, toplu yapı aidatlarına uygulanan artışların her dönemde enflasyon, asgari ücret vb. maliyetlerdeki artış oranlarının altında kalmasına karşın, oluşturulan bütçe dahilinde tahsil edilen aidatlarla sitemizin personel vb. olağan giderleri eksiksiz biçimde karşılandığı gibi, üyelerimize hiçbir ilave maliyet yansıtılmaksızın önemli yatırımlara imza atılmıştır. Örneğin ilk göreve geldiğimiz 2012 yılında sitemize ait herhangi bir araç bulunmadığı halde, bugün itibariyle toplam 7 adet araç ve iş makinasından oluşan bir araç parkımız mevcuttur.

Sitemizin hizmetleri, 6 idari personel ve 21 saha bakım temizlik personeliyle yapılmaktadır. Site alan güvenlik hizmetini ise, 31 özel güvenlik personeli aracılığıyla şirket ifa edilmektedir. 2020 yılının Mart ayından bu yana 1,5 yılı aşkın bir süredir devam eden pandemi sürecinde 9 personelimiz Covid-19 hastalığına yakalanarak görevlerinden geçici olarak uzak kalmış, 1 personelimiz ise ne yazık ki hayatını kaybetmiştir. Vefat eden personelimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ise sabır diliyoruz.

Buna karşın, pandemi sürecinde dahi yönetimimizin hizmetlerinde herhangi bir aksamaya mahal verilmediği gibi, sokağa çıkma kısıtlamaları nedeniyle evinden çıkamayan üyelerimizin ihtiyaçlarının karşılanması da dahil olmak üzere tüm personelimiz ve araçlarımız siz değerli üyelerimizin hizmetlerine vakfedilmiş olup, bu zorlu dönemde gösterdiğiniz anlayış ve dayanışma için sizlere teşekkür ederiz.

Sitemizin hizmetlerine ait personel giderleri, her dönemde bütçede belirlenen toplam giderin yaklaşık %85’ine tekabül etmekte olup, her yıl asgari ücrete uygulanan oranda artış göstermektedir. Personel giderlerimizin dışındaki giderlerimiz ise temizlik, alt yapı, ortak yeşil alan bakım ve sulama işleri, kısmi aydınlatmada kullanılan elektrik, malzeme giderleri ve hizmet alımlarından oluşmakta olup, bütçenin belirlenmesinde, enflasyonda ve asgari ücrette meydana gelen artışlar göz önünde bulundurulmaktadır.

14 Kasım 2021 tarihinde yapılan Genel Kurul Toplantısı’nda, Toplu Yapı aidatlarının 2022 döneminde asgari ücrete uygulanacak artış oranına göre artırılması konusunda Yönetim Kurulumuza yetki verilmesine oybirliği ile karar verilmiştir. Asgari ücrete uygulanan resmi artış oranı %50 olarak belirlenmiş olmasına karşın, aidat artışının siz değerli üyelerimiz nezdinde oluşturacağı maddi külfeti en aza indirmek amacıyla, tasarruf ve verimli yönetim anlayışımız gereği Yönetim Kurulumuz tarafından 2022 yılı Ocak ayından itibaren geçerli olmak üzere Toplu Yapı aidatlarına %40 oranında artış uygulanması ve bütçenin buna göre revize edilmesi kararlaştırılmıştır.

Her üyemizden, 2021 yılı itibariyle ödediği aylık aidat tutarına %40 artış oranını uygulayarak, Ocak/2022 ayından itibaren güncel artışlı aidat tutarını yine banka hesaplarına yatırmalarını, alınan kararlar doğrultusunda, aidat tutarının virgülden (,) sonraki kuruş rakamı 0,50 kuruştan daha az olan aidatların aşağıya, 0,50 kuruş ve daha çok olan aidat tutarlarının ise yukarıya yuvarlanması ve aidat tutarlarının tam sayı (Örnek, 281,40-TL. 281-TL’ye veya 229,60-TL 230-TL.ye yuvarlanması gibi)  olarak yatırılması hususunda bilgi edinmenizi ve gereğini rica ederiz.

Angora Evleri Toplu Yapı Yönetim Kurulu olarak 2022 yılının hepimiz için sağlıklı ve mutlu bir yıl olmasını diler, bu vesileyle yeni yılınızı en içten dileklerimizle kutlarız.

Saygılarımızla,

 

          SEHER AYDIN               M.TUĞRUL TARCAN               A. DAVUT BAYKAN                     HALİL KURAN

            Sekreter Üye                         Üye                                              Üye                                   Muhasip Üye

 

 

 

                                     ZÜHTÜ BATI                                                          ALİ BALKAN                                                        

                                              Başkan Yardımcısı                                                Başkan Yardımcısı

 

 

                                                                                 MEHMET KEMAL ÜNSAL

                                                                                               Başkan