Bilgilendirme -25

Bilgilendirme -25

Sayı: 2019/ 39                                                                                                               Ankara,   24/01/2019                                                                                                              

Bilgilendirme: 25

Konu: Başıboş Gezen Sokak Köpekleri Hk.

 

Sayın Site Sakinimiz,

       Bilindiği üzere sitemiz 1450 dönüm bir alan üzerine yerleşik ve civarı Hacettepe Ormanı, diğer bölümünde Büyükşehir Belediyesine ait yeşil alan veya Milli Emlak’ a ait alanlarla çevrili oldukça büyük bir yerleşim sahasıdır. Çevreye terk edilen sahipsiz köpekler bir şekilde Sitemize girmekte Sitemiz sakinleri tarafından beslenerek yaşam ve üreme imkanı bularak çoğalmaktadır.      

Toplu Yapı Yönetimi olarak bu konuda bize iletilen şikâyetleri iki grupta toplayabiliriz.

  1. Başıboş gezen köpeklerin sakinlerimizi tehdit edip Sitede rahat dolaşmayı engellediği ve sakinlerimizi korkuttuğu, muhtemel bir saldırıya uğranarak zarar görmelerinin mümkün olduğu,
  2. Hayvan severlerin; bu alanda yaşamak bu hayvanların da hakkı düşüncesiyle onları korumak veya beslemek yolunda kanaat bildirmeleri

       Toplu Yapı Yönetiminin ise yasalarla belirlenen sınırları ise şöyledir. Bu hayvanları Çankaya Belediyesi Veteriner İşlerine bildirir ekipler topladıkları hayvanların bakımlarını yapıp aşıladıktan sonra yine alındıkları yere bırakırlar. Aşağıda Çankaya Belediyesine göreve geldiğimiz 20.02.2012 tarihinden itibaren yaptığımız başvuruların listesi bulunmaktadır.

 

  1. 3 Temmuz 2012       2) 9 Ocak 2013        3)  1 Mart 2013               4) 8 Nisan 2013
  1. 28 Ekim 2016           6) 15 Şubat 2018     7) 9 Ağustos 2018          8) 9 Kasım 2018   

      9)   3 Aralık 2018           10) 22 Aralık 2018    11) 24 Ocak 2019

 

       Görüldüğü üzere başvurularımız özellikle 2018 yılı içinde yoğunlaşmaktadır. Ayrıca ortalama olarak yılda bir defa tüm Siteye hem sahipli hayvanların kirlettikleri alanlar ve başıboş gezen hayvanlarla ilgili duyurular yapılmış, köpek gezdirenler Yönetimce toplanarak uyarılmıştır. Şikâyette bulunan üyelerimizle, bazen yazışmalarla, bazen de birebir alınan tedbirlerle ilgili görüşmeler yapılarak paylaşılmıştır.

       2000 civarında konutun bulunduğu Sitemizde şikâyetlerin odak noktası olarak Öykülü Caddesi üzerinde yeşil alan gibi görülen fakat mülkiyeti bize ait olmayan saha ve Güzel Sanatlar Lisesi kavşağı üzerindeki yine mülkiyeti MEB’e ait olan yeşil alan veya bu görünümü veren bazı bölümlerde sahipsiz hayvanların toplandıkları görülmektedir. Bu alanlar sakinlerimizin bıraktıkları yiyecekler nedeniyle beslenme ve barınma alanı olmuştur. Bazen de özellikle villalarda ikamet eden site sakinlerimiz bu hayvanları sahiplenmek yerine bahçelerinin dışına yiyecek koymakla köpek popülasyonunun Sitemizde artmasını körüklemektedirler.

       Site sakinlerimizden, Yönetim olarak yasal haklarımızın bize verdiği yetkilerle mücadeleye devam ederken; onlardan çevreye yiyecek bırakmamalarını önemle rica eder yardımlarını hayvan barınaklarına yönlendirmeleri dileğiyle sağlıklı ve huzurlu günler dileriz.

SEHER AYDIN          ZÜHTÜ BATI         A. DAVUT BAYKAN        M.TUĞRUL TARCAN

       Üye                         Üye                           Sekreter Üye                    Muhasip Üye

 

 

                ALİ BALKAN                                                          AYFER ARAT

           Başkan Yardımcısı                                             Başkan Yardımcısı

 

                                             MEHMET KEMAL ÜNSAL

                                                           Başkan