BİLGİLENDİRME -29

BİLGİLENDİRME -29

Tarih: 23/10/2020                

Sayı: 2020/426   

Bilgilendirme: 29

Konu: Sitede Temizlik

                                                                                                                                                                       

                                                                                                                                                      

 

 

Değerli Üyemiz,

 

Son iki yıldır Sitemizin daha yaşanabilir bir ortama kavuşabilmesi için Yönetimimiz; eksiklerini tamamlama mücadelesi vermektedir. Bu iki yıl içinde sizlerden gelen talepler üzerine Superonline getirmiş, 20 yıldır bekleyen üyelerimizin hayalini gerçekleştiren;  kaderine terk edilmiş 50 şer daireli 2 blok ve 9 sıra ev inşaatları gerçekleştirilmiş, kameralar vasıtasıyla Sitede güvenlik teminat altına alınmış, Çankaya Belediyesi’nin iki yıldır bölümler halinde yaptığı kaldırımlar bir yandan Sitenin çehresini değiştirirken; yapılan işlerin döküntüleri, yol kazılarak yapılan işlemler ve ortaya çıkan dağınıklık, toz, kir haklı olarak sizleri rahatsız edip şikayetlere neden olmaktadır.

Çabamız; temiz, güzel ve yeşil bir Sitede yaşamayı gerçekleştirmektir. Bu nedenle siz sakinlerimiz ve Yönetimin birlikte böyle bir Sitede yaşaması için, temizlikle ilgili yapılması gerekenler ve yapılanlar aşağıda belirlenmiştir.

05.10.2020 tarihli Hürriyet Gazetesi Ankara’nın ilçelerinde toplanan çöp miktarlarını yayınlamış ve Çankaya günde 1200 ton evsel atık toplayarak en büyük payı almıştır.

Çankaya’nın bir parçası olan Angora; Çankaya nüfusunun binde 4.5 una sahip olmasına rağmen evsel atık oranı Çankaya ortalamasından 5.50 oranında daha fazladır. Konu Sitemizin çöp fazlasını göstermesi bakımından önemlidir.

 

SİTEDE 3 ÇEŞİT ATIK TOPLANMAKTADIR

 

1-EVSEL ATIKLAR:  14 yer altı, 14 yer üstü konteynırında her sabah Yönetim elemanlarımız tarafından toplanan 14 araç dolusu 29.400 ton atık toplanmakta bu konteynırlardaki atıklar Çankaya Belediyesi’ne ait çaçalar tarafından alınmaktadır.

 

2- GERİ DÖNÜŞÜM :  Geri dönüşüm konteynırları 20 tanedir. Bu konteynırlara sadece geri dönüşümü yapılabilecek atıklar girmesi gerekirken, maalesef bazı sakinlerimiz konuya farklı baktıkları için konteynırlardan; inşaat atıkları, toprağıyla birlikte atılan saksılar, köpek pislikleri vb. atıklar çıkmakta geri dönüşümü toplayan belediye firması günde 6.216 tonu bulan bu atıkların bir kısmını almamaktadır. Dolayısıyla geri dönüşüm konteynırları tam boşalmadığı için sürekli dolu ve etraflarında dağınık bir şekilde yer alan atıklarla kirli ve çirkin bir görüntü vermektedir. Bu konuda sakinlerimizden çöplerini ayrıştırırken dikkatli davranmalarını bekleriz. “Zaten inşaat atıkları hiçbir konteynıra atılamayacağından bu atıklar sahipleri tarafından site dışına çıkarılmak zorundadır.”

 

3- BİTKİSEL ATIKLAR:  Mümkün olduğunca yeşillendirilen Sitemiz bitkilerin büyümesiyle doğal olarak budanma da yapılmaktadır. Özel alanlarda çalışan bahçıvanların yaptıkları budamalar ve Toplu Yapı elemanlarının yaptıkları budamalarla günde 11 araç dolusu yaklaşık 31 ton atık Yönetimimize ait araçlarla günde 2 kez Büyük Şehir Belediye’sine ait döküm sahasına gönderilmektedir. Bu yeşil atıkları toplayan araçlarımızın kapasitesi yeterli olmadığından çok büyük boyutlarda yapılan budamaların araca sığmadığı, trafiği engellediği belirlenmiştir. “Sakinlerimizin bu budamaları yapan bahçıvanları uyarması ve boyutların küçültülmesini istemelerini beklemekteyiz.”

 

4- KÖPEK PİSLİĞİ: Köpeklerin çevreyi kirletmeleriyle ilgili çok sayıda yazı yazmamıza rağmen yeterli duyarlılık gösterilmemiştir. Bu nedenle yürüyüş yollarında, kaldırımlarda bu atıkları bırakanlar kameralar vasıtasıyla izlenip kendilerine özel olarak uyarı yazıları gönderilmektedir. Bu konuyu yönetim ve sakinler el ele vererek çözümleyecektir. “Herkesin duyarlı davranıp ve gerekirse gördüklerini Yönetime bildirmelerini rica ederiz.”

 

5- COVİD-19 : Covid-19 la mücadele ederken bilindiği üzere Sitemize her gün çeşitli vesilelerle yüzlerce giriş yapılmaktadır. Dışardan gelen bu şahıslarla ilgili çalıştırdığınız kişilerden HES Kodunu istemeleri, işveren olarak bu sakinlerimize sorumluluk yüklemektedir. Dolayısıyla hem kendinizi,  hem de Sitemizi korumuş olacaksınız.

 

   

Site Yönetimi ve sakinleri el ele vererek bu güzel yaşam alanını daima daha iyiye ulaştıracağımız bu bilgilendirmenin dikkatle okunup  ve kalıcı olması” ümidiyle sağlıklı ve güzel günler dileriz.

 

                          Tuğrul TARCAN                              SEHER AYDIN                                                                  ZÜHTÜ BATI

                             Üye                                                 Üye                                                                                Üye

 

 

 

 

ALİ BALKAN                                                                AYFER ARAT

Başkan Yardımcısı                                                     Başkan Yardımcısı

 

 

 

MEHMET KEMAL ÜNSAL

Başkan